PÔROD U SUČKY
MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE PRI PÔRODE
Hneď na začiatok je treba upovedomiť majiteľa sučky, ešte pred plánovaným pripustením, aby zvážil všetky možné riziká pôrodu, zdravotný stav zvieraťa, vek, plemeno a taktiež by mal mať vyriešenú otázku adopcie šteniatok novými majiteľmi. Zodpovedný majiteľ sa na prichádzajúci pôrod teoreticky pripraví, mal by konzultovať priebeh pôrodu a prípravu naň s odborníkom (veterinárom), prípadne so skúsenejším chovateľom.
Dĺžka gravidity u psa trvá v priemere 63 dní (58-70). Dátum pôrodu sa vyrátava: stred prvého a posledného dňa párenia + 9 týždňov mínus 1 deň.
I. PRÍKLAD VYRÁTANIA PRIBLIŽNÉHO DÁTUMU PÔRODU
1.pripustenie - 3. 1. , 2. pripustenie - 5. 1. , 3. pripustenie - 6. 1. , približný stred je 4. 1. večer + 63 dní = 8. 3. večer mínus 1. deň = 7.3. večer je predbežný dátum začiatku pôrodu sučky.
Pôrod je fyziologický proces a väčšina sučiek rodí spontánne bez pomoci majiteľa a len v malom množstve prípadov je potrebný zásah chovateľa, prípadne vet. lekára. Odborný názov pre nepravidelný pôrod je "DYSTOKIA".
II. PRIEBEH PÔRODU MÔŽEME ROZDELIŤ DO TROCH FÁZ
- FÁZA: Vonkajšie prejavy tejto fázy sú nevýrazné a majiteľovej pozornosti môže uniknúť. Uvoľňuje a úplne sa otvára krčok maternice, uvoľňuje sa hlienová zátka, ktorú môže majiteľ vidieť v podobe hlien pripomínajúcu hmotu. Následne praská prvý plodový obal spevádzaný výtokom väčšieho množstva svetlého vodnatého (moč pripomínajúceho) sekrétu. Táto fáza trvá v priemere 2 - 6 -12 h (u prvorodičiek a veľmi nervóznych sučiek môže trvať až 24 h).
- FÁZA: Je sprevádzaná výraznými kontrakciami brušného lisu, začína vypudzovanie šteniatok. Fyziologická doba tohto obdobia je 2 až 6hodín. Zbystriť by mal majiteľ a upovedomiť veterinára asi pri 4hodine začatého pôrodu, kedy treba začať v záujme zachovania života šteniat zvažovať chirurgický zákrok (cisársky rez). Je možné podporiť tlaky i hormonálnou terapiou - účinná látka oxytocin. V takomto prípade by sa mal účinok - spustenie pôrodu dostaviť do 1 hodiny. Inak je doporučené okamžite vykonať cisársky rez, lebo po tomto termíne zväčša dochádza k oddelovaniu lôžka od maternice a následne k rýchlemu úmrtiu šteniat. Šteňatá pri normálne prebiehajúcom pôrode vychádzajú z pôrodných ciest buď hlavičkou (predná poloha) alebo zadnými končatinami (zadná poloha). Obe polohy sú fyziologické. Vlastný plodový obal šteniatka praská pri prechode pôrodnými cestami a niekedy ostáva šteňa po vytlačení v spojení s obalom prostredníctvom pupočnej šnúry. V takomto prípade je opitmálne pevne chytiť prstami pupočnú šnúru a pomaly vytiahnuť z pôrodných ciest plodový obal. Následne doporučujeme podviazať pupočnú šnúru asi 1cm od tela šteniatka a ponechať asi 1cm-manžetu za podväzom, zbytok lôžka po odstrihnutí zneškodniť. Dôvodom tohto podväzu je minimalizovať straty krvi plodu a zároveň zamedziť zvýšenému olizovaniu pupočnej oblasti sučkou. Zvýšené krvácanie totiž evokuje u sučky zvýšené olizovanie pupočnej oblasti s cieľom zastaviť krvácanie, takéto úporné olizovanie totiž zvyšuje riziko poškodenia brušnej steny plodu s potenciálnou pravdepodobnosťou vytiahnutia čriev z dutiny brušnej šteniatka, následne jeho úhyn. Odstránené lôžko nedoporučujeme v súčasnosti podávať zjesť sučke (ako sa dlho tradovalo v minulosti), dôvodom sú možné zažívacie problémy. Dôležitým je tiež písanie si času narodenia každého šteniatka. Normálne doba medzi vypudením každého šteňata je 2, maximálne 4 h. Každý dlhší čas je predzvesťou nepravidelného pôrodu a dôvodom kontaktovať veterinárneho lekára.
- FÁZA: následuje bezprostredne po druhej fáze. Dochádza k vypudzovaniu zbytkov po pôrode, zadržaných lôžok. Sú situácie, kedy je sučka vyčerpaná dĺžkou pôrodu a prestáva tlačiť. Potencionálny koniec pôrodu si skúsený majiteľ môže overiť prehmataním brušnej dutiny sučky u menších plemien, u veľkých a gigantických plemien doporučujeme kontrolu konca pôrodu prostredníctvom veterinára sonograficky, alebo pre rozsiahlosť brucha radšej rentgenologicky. Je možné aplikovať i hormonálnu terapiu naslepo - látka oxytocin. U sučky sa druhá a tretia pôrodná fáza prekrýva.
III. RADY CHOVATEĽOVI
- Počas gravidity nezvyšovať kŕmnu dávku sučke a nemeniť typ krmiva.
- Dva až tri dni pred očakávaným termínom pôrodu je dobré mierne znížiť krmnú dávku a treba zvýšiť pozornosť správaniu sučky.
- Zväčša v deň začatia pôrodu fenka prestáva žrať, je nervóznejšia, pripravuje si miesto pôrodu, niekedy vyhľadáva prítomnosť majiteľa, inokedy sa ho stráni. Doporučujeme minimalizovať stresové faktory u sučky (cudzí ľudia, hluk, nové prostredie...).
- Vymedziť sučke bezpečný, kľudný a čistý priestor na príchod šteniatok (pôrodný box), mal by byť dostatočne priestranný pre sučku i šteniatka zároveň.
- Skúsený chovateľ by mal sučke pri pôrode asistovať, poprípade jej pomôcť pri vytláčaní šteniatok, hlavne pri zadných polohách, kedy môže prísť k ich priduseniu, pupočnú šnúru je doporučované podväzovať vyššie spomínaným spôsobom,
- Ošetrené a osušené šteniatko priložíme čo najskôr k mliečnej žľaze, aby sa napilo mledziva, ktoré je dôležité pre jeho ďalší vývoj.
- Sučka má tendenciu požierať plodové obaly, ide o atavizmus, ktorého pôvod je v inštinktoch zahladenia stôp po pôrode pred možnými predátormi, doporučujeme chovateľom tomuto požieraniu zabrániť v dôsledku možného vzniku zažívacích ťažkostí.
- Narodené šteniatka treba každý deň zvážiť a hmotnosť si zapisovať pre možné komplikácie po pôrode (agalakcia - strata mlieka u sučky), normálne šteniatka by mali každý deň pribrať.
IV. TREBA KONTAKTOVAŤ VETERINÁRNEHO LEKÁRA, AK:
- Je sučka gravidná viac ako 63 dní a nejaví známky pôrodu, poprípade začína byť apatická.
- Sučka má viditeľné pôrodné bolesti po dobu 4 h a viac bez vypudenia prvého plodu.
- Interval medzi šteniatkami je dlhší než 4 h pri viditeľných kontrakciách.
- Interval od posledného šteňaťa je dlhší ako 6 h bez prítomnosti kontrakcií (u mačky 12 hod).
- Výtok zelených plodových vôd bez vypudenia plodu.
- Prítomnosť patologického výtoku (hnisavý, výrazne zapáchajúci).
- Celková doba pôrodu je dlhšia než 24 h.
- Celkové narušenie zdravotného stavu sučky (nechutenstvo, apatia, strata mlieka).
CHIRURGICKÝ ZÁKROK V OBRAZE
operačné pole pred zákrokom
sterilné operačné pole
otvorenie dutiny brušnej (laparotomia)
otvorenie maternice v jej tele
vybavenie plodu z maternice
sutura maternice