Vy tu nie ste kvôli nám, my tu nie sme kvôli vám, no sme tu kvôli nim.

ORTOPÉDIA

 

  1. TRAUMATICKÁ LUXÁCIA BEDROVÉHO KĹBU U MAČKY
  2. BURZITÍDA U PSA
  3. ASEPTICKÁ NEKRÓZA HLAVICE STEHENNEJ KOSTI
  4. OCD RAMENNÉHO KĹBU U PSA
  5. OSTEOFYT U PSA

 

I. TRAUMATICKÁ LUXÁCIA BEDROVÉHO KĹBU U MAČKY

  

luxovaný bedrový kĺb

  

 schématické znázornenie dorzokranialnej luxácie
 

bedrový kĺb po repozícii

 

SPONDYLÓZA U PSA

 

zdravá chrbtica psa

  

 postihnutá chrbtica psa (bočná projekcia)

 

postihnutá chrbtica psa (predozadná projekcia) 

 

II. BURZITÍDA U PSA

 

 

III. ASEPTICKÁ NEKRÓZA HLAVICE STEHENNEJ KOSTI

(Legg – Calvé – Perthesova choroba, Avaskulárna nekróza hlavice femuru, Coxa plana)

Ide o ochorenie hlavice stehennej kosti postihujúce hlavne malé plemená (teriéri, pudel, malý bradáč), ktoré sa začne prejavovať vo veku 5 až 8 mesiacov (3 až 13 mesiacov). Zvykne postihovať len jednu končatinu, výnimočne je postihnutie obojstranné. Príčina ochorenia nie je presne známa. Predpokladá sa porucha krvenia, predčasná aktivita pohlavných hormónov, dedičnosť. Proces začína nedostatočným krvením - ischémiou, následne dochádza ku zmene štruktúry kosti a jej deformácii. To vedie k zmenám v kĺbe a následne k bolesti - krívanie, nervozita, hryzenie v oblasti kĺbu a v priebehu niekoľkých týždňov môže pes prestať končatinu úplne používať. Na diagnostiku je nutné RTG vyšetrenie (viď. obrázky).

Terapia môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Konzervatívna terapia spočíva v obmedzenom pohybe zvieraťa, aplikácii analgetík a imobilizácii končatiny. Bohužiaľ býva často neúspešná. Chirurgickou terapiou sa odstráni hlavica femuru (stehennej kosti). Vznikne pakĺb, v ktorom sa už nedotýkajú kĺbové plochy kostí. Vzhľadom na povahu chirurgickej terapie je doporučovaná u menších psov. Zároveň je to ochorenie menších plemien, takže s chirurgickou terapiou nebýva problém. Po operácii je nutná rehabilitácia. Podľa stavu pred operáciou je návrat k normálnej chôdzi 2-6 mesiacov. V ojedinelých prípadoch sa môže po resekcii hlavice a krčku femuru sekundárne objaviť mediálna luxácia pately.

Na našu kliniku prišiel psík plemeno Yorkshireteriér, vek 8 mesiacov, pohlavie samec so 7-dňovým krívaním na pravú zadnú končatinu. Psíka sme klinicky vyšetrili, nález bol obojstranná luxácia pately 2.stupňa a mierna bolestivosť v pravom bedrovom kĺbe. Vykonali sme röntgen na oblasť bedrových kĺbov. Bola potvrdená nekróza hlavice femuru. Vzhľadom na mierne klinické problémy bola doporučená konzervatívna terapia. Bohužiaľ, táto forma terapie nezlepšovala zdravotný stav. Postupne sa krívanie u pacienta zhoršovalo. Museli sme pristúpiť k chirurgickému riešeniu. Operácia prebehla bez komplikácii a po jedno-dňovej hospitalizácii bol pacient prepustený do domácej starostlivosti. V súčasnosti je psík v štádiu pooperačnej rehabilitácie.

 

rtg aseptickej nekrózy  (srnčí ratlík)

 

rtg aseptickej nekrózy (yorkshire teriér)

 

rtg pacienta po chirurgickej resekcii hlavice stehennej kosti

 

IV. OCD RAMENNÉHO KĹBU U PSA

Osteochondróza je ochorenie chrupaviek postihujúce častejšie veľké plemená. Na jej vzniku sa podiela viac faktorov ako je dedičná predispozícia, rýchly rast jedinca, zranenia, poruchy krvenia  a iné. Narušenie chrupavky môže spôsobiť až odlúčenie jej časti, a tým následne aj porušenie kosti pod chrupavkou. To vyvoláva bolestivosť. Prejavovať sa začína už u mladých jedincov v období rýchleho rastu. Krívanie sa zhoršuje po záťaži alebo po dlhšom ležaní.

 

rtg postihnutého ramenného kĺbu

 

artrotomia s postihnutou chrupavkou

 

chirurgické ošetrenie defektu

  

V. OSTEOFYT U PSA  

 

osteofyt na laterálnom kondyle stehennej kosti psa