Vy tu nie ste kvôli nám, my tu nie sme kvôli vám, no sme tu kvôli nim.

DENTÁLNY PROGRAM 

ZUBNÝ KAMEŇ U PSA A MOŽNOSTI PREVENCIE

 

Ďalšou oblasťou zdravia zvierat, v ktorej má prevencia zmysel, je starostlivosť o dutinu ústnu, konkrétne zuby a ďasná. Cieľom majiteľov je eliminovať čo najviac  tvorbu zubného kameňa u psíkov a následne predchádzať dôsledkom - zápalom ďasien. V tejto oblasti panuje veľa názorov a osobných skúseností ako predchádzať vzniku a  tvorbe zubného kameňa.

Úplne na začiatku všetkého je ale vznikajúci zubný povlak na povrchu zubov. Ten je považovaný za prvopočiatočnú príčinu gingivitíd a ochorenia periodontu. Zubný povlak je tvorený tkanivovým detritom, zložkami slín, baktériami a produktmi činností baktérií, príležitostne i bunkami epiteliálnymi a zápalovými. Povlak vzniknutý po jedle je mäkký a ľahko odstrániteľný použitím niektorých produktov (dobrú skúsenosť máme s vysušenými živočíšnymi produktami). K ukladaniu povlaku dochádza predovšetkým na povrchu zubov, ale i tesne pod ďasnami. Populácia baktérií výrazne proliferuje, rozrastá sa do šírky a rozširuje sa po povrchu. V tejto fáze sú zmeny reverzibilné (napraviteľné), ak je začatá okamžitá preventívna starostlivosť o dutinu ústnu. V priebehu času (rátajúc  mesiace, roky) sa následne do povlaku ukladajú minerálne látky zo slín a začína sa tvoriť zubný kameň. Ten sa ukladá v ďalších silnejších a silnejších vrstvách. Zo zubného kameňa sa uvoľňujú látky, ktoré sú pre ďasná dráždivé, agresívne. Ďasná sú následne začervenalé, opuchnuté a keď sú zapálené, vzniká zápal ďasna - gingivitída. Samotný zubný kameň  nebolí, ale je príčinou vzniku zápalu ďasien a ten už bolesť psovi spôsobuje. Odstraňovanie  zubného kameňa sa vykonáva buď v  sedácii, alebo v úplnej anestézii a vykonáva sa manuálne alebo  ultrazvukom. Obe možnosti sú pri kvalitnom ošetrení zo strany veterinárneho lekára rovnocenné. Periodicita takéhoto odstraňovania je závislá od mnohých faktorov ako je plemeno, druh kŕmenej stravy (mäkká alebo tvrdá), individuality zvieraťa. Ochorenie periodontu môže mať viacero stupňov a podľa rozsahu jeho poškodenia sa aplikujú antibiotika pre vyhojenie defektov na ďasnách po ošetrení zubného kameňa. Zároveň treba brať v úvahu, že zápalové ložiská v dutine ústnej môžu byť tiež niekedy súčasťou systémových ochorení  - napríklad ochorenie srdca, pľúc, ľadvín, imunitného systému a ďalších orgánov. Takže treba vždy  psíka  vyšetriť i celkovo klinicky.

 

V praxi sú dve možnosti  ako preventívne spomaľovať  tvorbu zubného kameňa:

  1. CHEMICKÁ  - technológie využívajúce  polyfosfáty pomáhajú  redukovať tvorbu povlaku počas kŕmenia i po nakŕmení. Polyfosfáty sú súčasťou  granúl niektorých renomovaných výrobcov krmív (Eukanuba, Proplan, Royal canine),  ktoré pomáhajú odstraňovať povlak pri ich jedení. Polyfosfáty sa po rozlomení granúl uvoľnia a ukladajú sa v povlaku na povrchu zubov a bránia premene povlaku na zubný kameň. Po nejakej dobe sa rozpustia na jednotlivé zložky a tie sa následne vstrebajú.

  2. MECHANICKÁ - má dva varianty. Ten zložitejší, a zároveň i komplikovanejší pre majiteľa, je manuálne čistenie  zubov kefkou. Väčšina  majiteľov  nie je schopná očistiť zuby svojmu psíkovi vôbec. V takom prípade  môžeme nahradiť manuálne čistenie mechanickou abráziou žutím určitého krmiva,  pamlskom. Na trhu sú ako komerčné od renomovaných firiem, tak i na prírodnej báze. Na našej klinike uprednostňujeme žuvacie pamlsky na prírodnej báze, s ktorými máme veľmi dobré skúsenosti - sušené uši, sušené šľachy, sušené chrupavky, sušené črievka, sušené dýchacie trubice. Doporučujeme podávať tento druh žuvacích pamlskov vťdy po nakŕmení. Zmyslom je okamžite očistiť zuby od vzniknuvšieho povlaku a zároveň dáme psíkovu nejakú mlsku po nakŕmení ako odmenu.

žuvacie tyčinky, kosti

schrnka02

sušené kuracie paprčky

 

schrnka05

sušené hrtany

schrnka06

sušené záušky

schrnka07

sušené bravčové uši

sušené bravčové črievka

 

Záverom treba povedať, že zabraňovaniu tvorbe zubného kameňa nie je možné obmedziť iba na kŕmenie granúl alebo podávanie žuvacích pamlskov. Je to komplex opatrení a treba využívať všetky možnosti, o ktorých máme vedomie a sú účinné. Ale i tak dochádza u našich miláčikov k tvorbe zubného kameňa a treba z času na čas mu nechať ošetriť zubný kameň u veterinárneho lekára.  

 

OŠETRENÍ PACIENTI SO ZUBNÝM KAMEŇOM NA NAŠEJ KLINIKE

 

zubný kameň pred ošetrením

         

zubný kameň po ošetrení

 

zubný kameň pred ošetrením 

 

zubný kameň po ošetrení