sobota, 05 december 2020

header

Články:

 

KDE VŠADE MôŽU BYŤ OSINY Z TRÁVY.

PROLAPS BULBU U PSA

PORANENIA CHVOSTA U PSOV A MAČIEK

STRELNÉ PORANENIE

TRŽNÁ RANA - ARGENTÍNSKA DOGA

 

 

 

 

KDE VŠADE SA MôŽU VYSKYTNÚŤ OSINY Z TRÁVY.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 _______________________________________________________________________________________

 

PROLAPS BULBU U YORKSHIRETERIÉRA.

 

 

        Tento prípad bol prijatý na pohotovosti na našej klinike o 23.00 hod. Majiteľ uvádzal  vznik daného poranenia následkom fyzického kantaktu s ich druhým psíkom. Keďže prolaps bulbu patrí do skupiny poranení, ktoré treba akútne a bezodkladne ošetriť , psík bol uvedený do anestézie a následne bol vykonaný chirurgický zákrok. Bulbus bol vrátený do orbity, viečka boli k sebe zošité vertikálnym U-stehom. Stehy boli ponechané 8 dní a následne odstránené. Do oka boli podávané počas doby prekrytia oka antibiotiká a celkovo kortikoidy. V súčasnosti je oko zdravé, funkčné a bez  patologie.

 

 

PACIENT PO PRÍCHODE NA KLINIKU 

 

 

 

 PACIENT PO OŠETRENÍ

 

PACIENT 1 MESIAC PO OŠETRENÍ 

 

 

_______________________________________________________________________

 

 

PORANENIA CHVOSTA U PSOV A MAČIEK.

 

 

        Veľmi zriedka ošetrujeme traumatické poranenia chvosta u psov a mačiek, ktorých vzniknutie má rôznu príčinu ( traumatické, infekčné ). V týchto prípadoch vykonávame amputáciu chvosta v celkovej anestézii. Zákrok patrí k tým jednoduchším, i keď i tu sa môžu vyskytnúť pooperačné komplikácie.  

 

 

STRHNUTÁ KOŽA NA CHVOSTE U MAČKY

 

 

CHVOST PO OŠETRENÍ AMPUTÁCIOU

 

 

 

PORANENÝ CHVOST U LABRADORA

 

__________________________________________________________________ 

 

 

STRELNÉ PORANENIA.

 

        Veľmi častým poranením v minulosti na našej klinike bývali strelné poranenia. Väčšina z nich bola bohužiaľ smrteľná. Ale chceli by sme uverejniť i jeden z tých šťastnejších prípadov, ktoré skončili po ošetrení  vyliečením takmer bez následkov.

        Na našu kliniku bola privezená minulý rok  fenka so strelným poranením na ľavej zadnej končatine.  Rozsah poškodenia kože a svalovej hmoty boli  tak rozsiahli, že sme zvažovali s majiteľkou i amputáciu končatiny. Po starostlivom zvažovaní všetkých možností a praktických skúseností s podobnými poraneniami z minulosti, pre rozsah poranenia, sme podstúpili riziko liečby rany sekundárnou formou hojenia ( otvorenou ) metódou s miernou chirurgicko - plastickou korekciou rany, ktorú nám dovolilo zvyšné kožno-svalové tkanivo. Chirurgický zákrok trval približne 2 hodiny. Snažili sme sa čo najviac priblížiť kožné okraje k sebe a tým zmenšiť i veľkosť rany. Fenka bola pod antibiotickou clonou po zákroku 21 dní a súbežne bola rana ošetrovaná lokálne repíkovým výluhom a enzymatickou hojacou masťou.

       Rana sa hojila veľmi dobre a rýchlo, bez komplikácií i vďaka prístupu majiteľky fenky. Druhá fotografia ukazuje stav rany za 20dní.

       Dnes má fenka po strelnom poranení iba malý kožný defekt a mierny úbytok svalov v danej oblasti. S novým zákonom dúfam , že s podobnými prípadmi sa už nikdy nestretneme. 

 

 

 RANA PRED CHIRURGICKÝM OŠETRENÍM

 

 

 RANA ZA 20 DNÍ PO OŠETRENÍ

 

 

 PORANENÁ KONČATINA DNES

 

 

_________________________________________________________________________ 

 

 

 

 

TRŽNÁ RANA - ARGENTÍNSKA DOGA.

 

         Na našu kliniku bola privezená fenka s rozsiahlou tržnou ranou na ľavom boku. Rozsah poškodenia - na koži hrudníka tržná rana cca 40cm dlhá, v slabine druhá cca 10cm. Obe rany boli prepojené, v celom rozsahu rany na hrudníku prišlo k oddeleniu kože od podkožia až po ranu v slabine, krvácanie bolo minimálne, rana taktiež minimálne znečistená. Fenka bola uvedená do anestézie, srsť sme odstránili vyholením, ranu dôsledne očistili od chlpov, nečistôt, počas ošetrovania podkožie vlhčené fyziologickým roztokom. Rana v slabine uzatvorená jednotlivými stehmi s vložením drenu, následne postupne prichytávaná koža s podkožím jednotlivými stehmi, aby neprichádzalo k pohybu kože a podkožia, a rana na hrudníku uzatvorená jednotlivými stehmi s vložením drenu. Dreny boli vytiahnuté na 4. deň a stehy na 14.deň,

 

                          

RANA PO PRÍCHODE NA KLINIKU

 

 

                      

RANA PRED CHIRURGICKÝM OŠETRENÍM

 

 

   

 RANA PO CHIRURGICKOM OŠETRENÍ

 

 

   

RANA 1 ROK PO PORANENÍ

 


ADMINISTRÁTOR
Prihlásiť

   

  facebook

   

  nobivac

   

  canin

   

  dogaupair

   

  hotelzv

   

  josera

   

  folkpets

   

  canin

   

   

  plkartou

   

   

  DnesDnes74
  Tento týždeňTento týždeň1632
  Tento mesiacTento mesiac1310
  CelkomCelkom626649
  Prihlásený
  -