Vy tu nie ste kvôli nám, my tu nie sme kvôli vám, no sme tu kvôli nim.

PORANENIA PSOV

 

  1. KDE VŠADE MÔŽU BYŤ OSINY Z TRÁVY

  2. PROLAPS BULBU U PSA

  3. PORANENIA CHVOSTA U PSOV A MAČIEK

  4. STRELNÉ PORANENIE

  5. TRŽNÁ RANA - ARGENTÍNSKA DOGA

 

I. KDE VŠADE SA MôŽU VYSKYTNÚŤ OSINY Z TRÁVY

  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

II. PROLAPS BULBU U YORKSHIRETERIÉRA

Tento prípad bol prijatý na pohotovosti na našej klinike o 23.00 hod. Majiteľ uvádzal  vznik daného poranenia následkom fyzického kantaktu s ich druhým psíkom. Keďže prolaps bulbu patrí do skupiny poranení, ktoré treba akútne a bezodkladne ošetriť , psík bol uvedený do anestézie a následne bol vykonaný chirurgický zákrok. Bulbus bol vrátený do orbity, viečka boli k sebe zošité vertikálnym U-stehom. Stehy boli ponechané 8 dní a následne odstránené. Do oka boli podávané počas doby prekrytia oka antibiotiká a celkovo kortikoidy. V súčasnosti je oko zdravé, funkčné a bez  patologie.

 

 pacient po príchode na kliniku 

 

pacient po ošetrení

  

pacient 1 mesiac po ošetrení

 

III. PORANENIA CHVOSTA U PSOV A MAČIEK

Veľmi zriedka ošetrujeme traumatické poranenia chvosta u psov a mačiek, ktorých vzniknutie má rôznu príčinu (traumatické, infekčné). V týchto prípadoch vykonávame amputáciu chvosta v celkovej anestézii. Zákrok patrí k tým jednoduchším, i keď i tu sa môžu vyskytnúť pooperačné komplikácie.  

 

strhnutá koža na chvoste u mačky

chvost po ošetrení amputáciou

  

 poranený chvost u labradora

 

IV. STRELNÉ PORANENIA

Veľmi častým poranením v minulosti na našej klinike bývali strelné poranenia. Väčšina z nich bola bohužiaľ smrteľná. Ale chceli by sme uverejniť i jeden z tých šťastnejších prípadov, ktoré skončili po ošetrení  vyliečením takmer bez následkov.

Na našu kliniku bola privezená minulý rok  fenka so strelným poranením na ľavej zadnej končatine. Rozsah poškodenia kože a svalovej hmoty boli  tak rozsiahli, že sme zvažovali s majiteľkou i amputáciu končatiny. Po starostlivom zvažovaní všetkých možností a praktických skúseností s podobnými poraneniami z minulosti, pre rozsah poranenia, sme podstúpili riziko liečby rany sekundárnou formou hojenia (otvorenou) metódou s miernou chirurgicko - plastickou korekciou rany, ktorú nám dovolilo zvyšné kožno-svalové tkanivo. Chirurgický zákrok trval približne 2 hodiny. Snažili sme sa čo najviac priblížiť kožné okraje k sebe a tým zmenšiť i veľkosť rany. Fenka bola pod antibiotickou clonou po zákroku 21 dní a súbežne bola rana ošetrovaná lokálne repíkovým výluhom a enzymatickou hojacou masťou.

Rana sa hojila veľmi dobre a rýchlo, bez komplikácií i vďaka prístupu majiteľky fenky. Druhá fotografia ukazuje stav rany za 20 dní. Dnes má fenka po strelnom poranení iba malý kožný defekt a mierny úbytok svalov v danej oblasti. S novým zákonom dúfam, že s podobnými prípadmi sa už nikdy nestretneme. 

 

 rana pred chirurgickým ošetrením

 

 rana za 20 dní po ošetrení

 

 poranená končatina dnes

 

V. TRŽNÁ RANA - ARGENTÍNSKA DOGA

Na našu kliniku bola privezená fenka s rozsiahlou tržnou ranou na ľavom boku. Rozsah poškodenia - na koži hrudníka tržná rana cca 40cm dlhá, v slabine druhá cca 10cm. Obe rany boli prepojené, v celom rozsahu rany na hrudníku prišlo k oddeleniu kože od podkožia až po ranu v slabine, krvácanie bolo minimálne, rana taktiež minimálne znečistená. Fenka bola uvedená do anestézie, srsť sme odstránili vyholením, ranu dôsledne očistili od chlpov, nečistôt, počas ošetrovania podkožie vlhčené fyziologickým roztokom. Rana v slabine uzatvorená jednotlivými stehmi s vložením drenu, následne postupne prichytávaná koža s podkožím jednotlivými stehmi, aby neprichádzalo k pohybu kože a podkožia, a rana na hrudníku uzatvorená jednotlivými stehmi s vložením drenu. Dreny boli vytiahnuté na 4. deň a stehy na 14. deň.

 

rana po príchode na kliniku

 

rana pred chirurgickým ošetrením

  

 rana po chirurgickom ošetrení

    

rana 1 rok po poranení