UROLÓGIA
-
PERINEÁLNA HERNIA
-
MOČOVÉ KAMENE U PSA
-
CHRONICKÉ OBLIČKOVÉ ZLYHÁVANIE
I. PERINEÁLNA HERNIA
Veľmi zvláštnou komplikáciou, s ktorou sa často stretávame u starších nekastrovaných psíkov (samcov), je tzv. perineálna hernia. Perineálna hernia vznikne najčastejšie v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá svojou veľkosťou tlačí na hrubé črevo a psík sa nedokáže normálne vyprázdňovať, silením na stolicu si postupom času oslabuje svalstvo, ktoré sa nachádza v blízkosti konečníka a vytvorí si herniu/prietrž, ktorú môžeme navonok vidieť ako výduť vedľa konečníka (vľavo/vpravo/obojstranne). Obsahom tejto výdute je najčastejšie tuk, v horšom prípade črevo, prostata alebo močový mechúr, ktoré si už vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Definitívnym riešením už vzniknutého zdravotného problému je teda chirurgický zákrok, ktorý spočíva v reponovaní vyhreznutých orgánov a sutura uvoľnených svalových skupín. Ako prevenciu odporúčame vykonať včasnú kastráciu u Vašich domácich miláčikov.
II. MOČOVÉ KAMENE U PSA
rtg obrázok s urolitmi
sonografický nález
močový mechúr pred otvorením
otvorený močový mechúr s urolitom
uzatvorený močový mechúr
III. CHRONICKÉ OBLIČKOVÉ ZLYHÁVANIE
Obličky plnia v organizme nezastúpiteľnú úlohu. Udržujú vnútorné prostredie, množstvo vody v tele a vylučujú odpadné produkty metabolizmu. Zároveň produkujú erytropoetín, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek. Majú veľkú kompenzačnú schopnosť a pokiaľ nie je nefunkčných viac ako 2/3 parenchýmu, nemusíme žiadne poškodenie pozorovať.
Rozlišujeme 2 druhy zlyhávania
-
Akútne - vzniká náhle s výraznými prejavmi, pri včasnej a správnej terapii nemusí mať trvalé následky
-
Chronické - proces je nevratný. Príčiny môžu byť vrodené, chronické zápalové procesy v organizme, obštrukčné ochorenia močových ciest, ochorenia srdca a krvného obehu, intoxikácie (chladiaca kvapalina do áut, lieky, rastliny, žaby, korenená a solená ľudská strava ...)
Chronické zlyhanie obličiek je neliečiteľné, ale príznaky sa dajú zmierniť, spomaliť. Dôležité je odstrániť primárnu príčinu, pokiaľ je to možné. Často krát už primárna príčina ani nemusí existovať, ale poškodenie obličiek pretrváva a každý ďalší inzult len zhoršuje poškodenie. Na zlepšenie stavu treba upraviť životosprávu, začať podávať krmivo určené pre pacientov s poškodením obličiek, obmedziť aktivitu. Psík musí mať k dispozícii stále vodu. Možné je podávať i lieky na podporu funkcie obličiek.
zdravé obličky
obličky postihnuté zlyhávaním parenchýmu