Články:

NASOFARYNGEÁLNY POLYP U MAČKY.

TRÁVA V OBLASTI NASOPHARYNGU.

SPÄTNÉ KÝCHANIE.

CHIRURGICKÉ OŠETRENIE ZLOMENÉHO OČNÉHO ZUBU U ROTVAJLERA

TRACHEÁLNY KOLAPS

 

 

NASOFARYNGEÁLNY POLYP U MAČKY.

 

Nasofaryngeálny polyp je našťastie benígna masa, čo znamená, že nie je zhubný. Ich počiatok sa lokalizuje do stredného ucha, ktoré je oddelením za ušným bubienkom. Keď sa polypy počas rastu zväčšia, začnú rásť cez eustachovu trubicu do oblasti nosohltanu. Alternatívne môže polyp rásť i cez ušný bubienok do zvukovodu a v niektorých prípadoch môže rásť v oboch smeroch. Polypy v oblasti nosohltanu ovplyvňujú často dýchanie mačky, takže u postihnutých mačiek sa pri dýchaní zvyčajne vyvinie výrazný "chrápací zvuk". Niekedy sa môžu vyvinúť sekundárne bakteriálne infekcie v dôsledku blokovania a akumulácie sekrétov v nosohltane. Ak k tomu dôjde u mačky, prichádza k výtoku z nosa a kýchaniu. Príčina nasofaryngeálnych polypov nie je známa. Niektoré teórie uvádzajú, že môžu byť reakciou na chronický zápal. Iní si myslia, že existuje súvislosť medzi infekciami a vývojom polypov. Polypy sú častejšie diagnostikované u mladších mačiek. Pri klinickom vyšetrení ich nachádzame skryté za mäkkým podnebím.

Terapiou je chirurgický zákrok s cieľom odstrániť polypy z oblasti nasofaryngu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

 

 

TRÁVA V OBLASTI NASOPHARYNGU.

 

 

Na naše pracovisko bol referovaný psík s akútnym nástupom tzv. stertoru. Tento zvuk vydáva pacient z oblasti hrtanu. Majiteľ v anamnéze uvádzal možné uviaznutie kostičky z králika v krku, ktorú mu dal. Psík inak sa dokázal najesť, napiť, ale zvuk vydávaný psíkom pretrvával. Pacienta sme uviedli do anestézie v dôsledku predpokladaného endoskopického vyšetrenia horných dýchacích ciest. Čakalo nás i majiteľa ale vcelku zaujímavé prekvapenia. V oblasti nasofaryngu sme po odkrytí mäkkého podnebia našli kúsok trávy, záhorácky povedanej „pýrovice“ ( viz. foto ). Trávu sme vcelku ľahko z danej lokality odstránili pomocou endoskopických kliští a pacienta prepustili ku radosti majiteľa domov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________

 

 

REVERSE SNEEZING - SPÄTNÉ  KÝCHANIE U PSOV.

 

 

Veľmi častým problémom u psíkov býva tzv.spätné kýchanie.

Video s ukážkou "spätného kýchania" u psa: 

http://www.youtube.com/watch?v=1UyBrb0Hhpk

 

Video s s ukážkou eventuálnej pomoci pri vzniku problému so "spätným kýchaním":

http://www.youtube.com/watch?v=bbjv0YIm9LQ

_____________________________________________________________________ 

 

 

CHIRURGICKÉ OŠETRENIE ZLOMENÉHO OČNÉHO ZUBU U ROTVAJLERA.

 

 

 ZLOMENÝ ZUB PO PRÍCHODE NA KLINIKU

 

 

STAV PO EXTRAKCII ZLOMENEJ ČASTI ZUBU 

 

 

 

SUTURA DEFEKTU VSTREBATEĽNÝM MATERIÁLOM MONOCRYL

 

 

 

_______________________________________________________  

 

 

TRACHEÁLNY KOLAPS.

 

 

         Tracheálny kolaps je charakterizovaný dynamickým zúžením priemeru trachey (priedušnice). Zúženie postihuje krčný alebo hrudný segment trachey. Postihuje malé – miniatúrne plemená  ako pudel, yorkšírsky teriér, čivava... Príčina nie je známa. Predispozičný je vyššý vek, obezita, opakované infekcie dýchacých ciest,  laryngeálna paralýza, predĺžené mäkké podnebie...Uvedené zmeny vedú k zníženej pevnosti tracheálnych prstencov a zmenami tlaku pri dýchaní dochádza k zúženiu priemeru trachey.

          Kolaps sa prejavuje respiračnými problémami  ( inspiračné, expiračné, neproduktívny kašeľ, dávenie ). Príznaky sa zhoršujú pri vzrušení, záťaži alebo kŕmení.  Pre diagnostiku je najistejšie endoskopické, prípadne RTG vyšetrenie.

          Ochorenie je nevyliečiteľné, ale príznaky sa dajú zmierniť. Prístup k pacientom je u tohto problému individuálny. Možností terapie je viac. Napríklad ak je primárnou príčinou predĺžené mäkké podnebie, dá sa chirurgicky skrátiť. Ak sa príznaky dostavia pri vzrušení psíka, je dobré tieto podnety redukovať. U obéznych jedincov je dobré znížiť váhu. Ak  tieto opatrenia nezaberajú, je nutné začať medikamentóznu terapiu. V poslednom čase sme s úspechom začali využívať  aplikáciu kortikoidov pomocou respiračnej komôrky.

 

 

RTG PSÍK - ZDRAVÁ TRACHEA

 

 

RTG PSÍK - TRACHEÁLNY KOLAPS

 

 

 

AERODAWG PRE MALÉ PLEMENÁ